Naposledy aktualizováno: 26.01.2023 12:29:46
Na úvodní stranu

Místní knihovna Stará Paka

 

ČERVEN

Celý měsíc červen se nesl ve znamení konce školního roku. Děti narychlo půjčovaly a dočítaly povinnou četbu, také došlo na slibované spaní v knihovně, které se z osobních důvodů nekonalo v březnu. Děti z MŠ z Beruškové třídy se společně s učitelkami a knihovnicí proměnily na kouzelnice a kouzelníky a všichni jsme si pěkně zařádili. Ostatně se o tom můžete přesvědčit na fotografiích v galerii a na www.starapaka.rajce.net.

PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ

I letos jsme se zúčastnili společně s dětmi celoroční akce pro prvňáčky. Po několikeré návštěvě dětí v knihovně přišel slavnostní den. Sešli jsme se v zasedací místnosti staropackého OÚ. Povzbudit své děti přišla spousta maminek i babiček a dědečků. Pro většinu dětí to bylo první veřejné vystoupení, takže měly trošku trému, ale všem se nakonec podařilo přečíst připravený úryvek ze své oblíbené knížky. Knihovnice děti trošku vyzkoušela ze znalostí pohádek a pak se ujal slavnostního pasování pan místostarosta Jiří Knap. Všechny děti obdržely  puzzle s motivy Staré Paky, poukázku na bezplatné členství do knihovny, poukázku na nanuka, ale hlavně krásnou knihu Legrační dům autorů Jiřího Kahouna a Jiřího Fixla. Knihu věnoval pouze pro tuto příležitost Ústav pro informace ve vzdělávání. Hned následující den si polovina nových čtenářů přišla vyzvednout svůj první čtenářský průkaz a mně nezbývá nic jiného, než jim popřát hodně příjemných setkání  a chvil s knížkou.

 ROZLOUČENÍ S DEVÁŤÁKY

I tato akce se pravidelně opakuje, vždy na konci školního roku. Naši nejstarší žáci přebírají na malé slavnosti, kterou pořádá obec a knihovna, kytičku a pamětní CD Z historie škol Staré Paky.

KVĚTNOVÉ AKCE V KNIHOVNĚ

V květnu si připomeneme  65 výročí zahájení květnového povstání ve Staré Pace v roce 1945. Oslava začne 3.5.2010 od 14.00 hodin před knihovnou, program zahájí vystoupení dětí ze základní školy. Následovat bude vernisáž výstavy dobových dokumentů a promítání dokumentárního filmu Cesta domů po pětačtyřiceti letech a potom beseda s účastníky i pamětníky těchto bojů. Výstava potrvá až do 23.5.

Na čtvrtek 6.května je připravena v knihovně další z besed nebo chcete-li přednášek paní Hany Hajnové z mateřského centra v Turnově, tentokrát na téma POHÁDKY. Budeme si povídat o tom, kdy jakou pohádku naše dítě právě potřebuje, v jaké formě mu je předkládat a proč. Začátek akce je v 17.00 hodin a vstupné je 30,- Kč.

V pondělí 10.května přijedou na poradu do mé knihovny kolegyně knihovnice z jičínského okresu - poznamenat si do kalendáře NAPÉCT NĚCO DOBRÉHO!!!

Ve čtvrtek 13.května pořádá obec Stará Paka společně s místní knihovnou AUTORSKÝ POŘAD AMATÉRSKÉHO FILMAŘE JIŘÍHO BENEŠE. Program je sestavený z krátkých 8mm filmů, jeden z těchto filmů je novinka Houslař o historii slavného staropackého rodu Pilařů. Začátek je v 18.00 hodin v zasedací síni obecního úřadu.

 

 HRADY ČESKÉHO RÁJE

Ve čtvrtek 8.4.2010 od 16.00 hodin zvu všechny milovníky historie do zasedací místnosti OÚ ve Staré Pace na vyprávění s promítáním o zajímavostech i tajnostech hradů Českého ráje. Vyprávět bude zkušená průvodkyně paní Jitka Kottková. Těším se na Vaši účast.


BŘEZEN - OPĚT MĚSÍC KNIHY

Po několika letech se vše vrací do starých zavedených kolejí a březen je opět vyhlášen měsícem knihy. V naší knihovně je pro čtenáře a návštěvníky připraveno několik akcí:

Vyhlášení výsledků soutežě ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY 2010, předškoláčci si přijdou poslechnout povídání o zvířátkách a domácích mazlíčcích, prvňáčky čeká první školní návštěva na téma POHÁDKY.


Od 15.března proběhne v knihovně JARNÍ VÝSTAVA ručních prací.

Čekají na Vás samozřejmě nové knihy a časopisy. Přijďte si popovídat, přečíst si či dozvědět se  nové informace než vypukne to pravé jaro a pohltí nás zahrádka.

 

Přeji všem krásné Vánoce a hodně zdaru v roce 2010. Sejdeme se v knihovně 4.1.2010, do té doby je knihovna přístupná pouze pro návštěvníky betlémů, knihy se nepůjčují.


DEN PRO DĚTSKOU KNIHU

- akce probíhá v průběhu celého prosince formou prodejní výstavy dětských knih z nakladatelství Thovt. Z důvodu velké nemocnosti dětí neproběhlo připravené setkání s dětmi OBAL SI SVOU KNIHU. Toto se uskuteční z časových důvodů až po novém roce.

Pravidelně se v knihovně scházíme každých 14 dní na besedách při čaji s paní Hajnovou,  která dříve pracovala jako učitelka MŠ ve waldorfské škole v Turnově. Její povídání o anthroposofii v lidském životě a v kosmických souvislostech nám otevírá nové pohledy na výchovu, na hračky, na rytmus v nás a kolem nás.

 

KORÁLKOVÁ DÍLNA

V úterý 8.prosince navštíví knihovnu opět paní Machová s prodejní výstavou korálků. Po celý den bude nabízet své krásné šperky.

 

BETLÉMY V KNIHOVNĚ

Od 1.prosince 2009 můžete shlédnout v knihovně částečně prodejní výstavku betlémů. Pan Richtera a jeho přátelé zapůjčili  a ve vitrínách vystavili různé typy betlémů. Ke koupi zde jsou i betlémy papírové a různé drobné figurky. Výstava bude přístupná ve výpůjční době, případně po domluvě kdykoliv až do Tří králů.

Minulý týden skončila výstava NÁVŠTĚVA MIMOZEMŠŤANŮ. Děti ze ZŠ vyrobily, nakreslily a různými technikami ztvárnily , jak si představují mimozemské civilizace. Výstava byla moc pěkná, všechny práce byly zajímavé a nápadité. Vernisáž výstavy se uskutečnila v době chřipkového ataku na školu, přesto děti z I.třídy předvedly vtipné vystoupení v maskách /viz foto/.



 

ROZLOUČENÍ S DEVÁŤÁKY

Na konci školního roku nastávají mnohá loučení. V pondělí 22.6.2009 jsme se s žáky 9.tříd rozloučili na obecním úřadě. Paní starostka „velkým dětem“  nastínila, co je čeká v dalším osobním i studentském životě, popřála jim hodně štěstí a sil a na závěr si každý odnesl růžičku a CD Historie škol ve Staré Pace. Tak hodně zdaru ve Vaší další životní etapě!


 

 

PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ

 

V pondělí 15.6.2009 se v zasedací síni obecního úřadu ve Staré Pace uskutečnilo slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře knihovny. Paní uč.Lucie Novotná s dětmi si přinesly každý svoji oblíbenou knížku a z ní přečetly krátký text. Následoval kvíz, kdy děti prokázaly, že znají pohádkové postavy a mohou se tak stát opravdovými čtenáři. Paní starostka Věra Hlostová na závěr všechny děti popasovala. Děti si odnesly certifikát čtenáře, krásnou knížku Okno do komína od Ivony Březinové /tu v rámci akce Už jsem čtenář získají děti pouze při takovéto akci/, poukázku na nanuka a také získaly drobné předměty od sponzora.Na závěr jsme se všichni vyfotografovali a mně nezbývá, než se na nové návštěvníky knihovny těšit.

/fotografie najdete na www.starapaka.rajce.net /

 

Ve čtvrtek 4.června bude knihovna z důvodu přípravy volebních místností odpoledne ZAVŘENA. Děkuji za pochopení

KNIHA MÉHO SRDCE

Hlasování skončilo, v tomto kole dalo mnohem více práce přesvědčit návštěvníky a čtenáře, aby vybrali knihu a poslali svůj hlas. Společně se teď těšíme na výsledky.  

MALÍ ČTENÁŘI V KNIHOVNĚ

V pátek 24.4. knihovnu také navštívili prvňáčci. Bylo to jejich již druhé setkání s knihovnou. Děti spolupracovaly, povídaly si se mnou o pohádkách a o večerníčcích, vyřešily tajenku - to abych se přesvědčila, jak znají písmenka. Na závěr jsme si navzájem přečetli pohádku a těšíme se na pasování prvňáčků, které proběhne na konci června.

 

NOC S ANDERSENEM

Letos se konal již 9.ročník spaní v knihovnách, my jsme z technických důvodů spali až opožděně, v pátek 24.4.2009. Tentokrát si zde hrály a nocovaly děti z místní MŠ. Sešli jsme se vpodvečer v 18 hodin a od té doby jsme se nezastavili. Noc se letos odehrávala pod společným tématem Ferda mravenec. Děti plnily různé úkoly, aby zachránily Ferdu ze spárů zlého Mravkoleva. Po těžké práci jsme snědli dobrůtky od maminek a za neúnavného čtení pohádek děti pracně usínaly. Ráno na ně čekaly odměny, diplomy a nějaká ta sladká odměna. Všichni jsme si to užili, na dokumentující fotografie se podívejte na www.starapaka.rajce.net.

OBRÁZEK : deti_z_ms.jpg

KORÁLKOVÁ DÍLNA

Ve čtvrtek 23.dubna proběhla v knihovně v pořadí již druhá prodejní výstava korálků paní Machové. Opět si ženy a dívky mohly zakoupit pěkné náušnice a různé šperky za velmi příznivé ceny. Domluvili jsme se, že před Vánoci uspořádáme korálkovou dílnu. Už se těším!!!

 

KNIHA MÉHO SRDCE

Od soboty 4.dubna 2009 můžete hlasovat pro svou nejoblíbenější knihu. Hlasování proběhne ve 3 kolech, v každém kole má každý hlasující 1 hlas. Hlasovat můžete prostřednictvím hlasovacích lístků, na webu na www.knihasrdce.cz nebo ve své knihovně, která za Vás Vaše hlasy odešle.

 

BŘEZEN - Energetická aromaterapie s paní Hanou Tomáškovou. Druhé posezení při čaji a příjemném povídání si proběhne 5.března 2009 od 17.00 hodin v roubence. Vstupné 30,- Kč.

 

ÚNOR 2009 -    VÝSTAVA -  Dekorativní sklo Petry Glosové /Mikšové/ - staropacké rodačky a absolventky Uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě. Výstava představuje průřez tvorbou, ukázku různých druhů zdobení uměleckého skla. Výstava probíhá od 9.2. do 20.2.2009 ve výpůjční době knihovny.

DOVOLTE MI POPŘÁT VÁM VŠEM KRÁSNÉ VÁNOCE, HODNĚ ŠTĚSTÍ A ZDRAVÍ V NOVÉM ROCE.

PROVOZ KNIHOVNY:15.12. - zavřeno /porada Jičín/1 6.12. zavřeno /příprava posezení pro seniory/- můžete klidně přijít ve středu 17.12. dopoledne, ráda Vás obsloužím i v tento den18.12. - otevřenoOd 22.12.08 do 1.1.09 bude knihovna zavřena. Předvánoční akce.24.11. se v knihovně sešla prima parta lidí, kteří si přišli poslechnout přednášku o AROMATERAPII. Dozvěděli jsme se mnoho věcí a čakrách i o tom, jak jednotlivé vůně ovlivňují naši tělesnou schránku. Ještě týden po této akci to v roubence krásně předvánočně vonělo!  V úterý 2.12. se po celý den konala v knihovně prodejní výstava bižuterie. Paní Machová nabízela mnoho krásných náušnic, náramků, šperků i dalších předmětů z korálků i z kovu. Každý, kdo přišel, zde nakoupil dárky pro své nejbližší. Společně jsme naplánovali, že příští rok uskutečníme několik dílen, kde se návštěvníci naučí vyrábět drobný šperk.Posledními akcemi, které se uskuteční tento rok, budou přátelská předvánoční posezení seniorů, která se uskuteční na Brdě a ve Staré Pace 15. a 16. prosince. Děti ze základní školy si připravily kulturní vystoupení, následovat bude občerstvení a hudba s tancem pro všechny zúčastněné. V sobotu 15.11.2008 se od 15.00 hodin konala vernisáž výstavy fotografií a obrázků - "Příroda Staropackých hor a Jičínska". Autorem těchto veselých  obrázků je Ing.Vladan Falta, Ph.D. Výstava potrvá do konce měsíce listopadu, otevřena bude ve výpůjční době, případně kdykoliv po domluvě.V knihovně proběhl Týden knihoven. tentokrát se uskutečnily dvě besedy se spisovatelkou Ivonou Březinovou. Děti byly nadšené, vždyť poprvé viděly skutečnou živou spisovatelku! Další akcí byla výstava prací dětí základní školy na téma - AFRIKA . Děti použily pro svou práci všechny možné techniky, tady patří velký dík učitelkám! Součástí výstavy byla sbírka BRÝLE PRO AFRIKU, díky které se podařilo vybrat velké množství ještě použitelných odložených brýlí, které poputují do Afriky.

 

Omlouvám se všem návštěvníkům a čtenářům, ve čtvrtek 31.7.2008 bude knihovna otevřena jen dopoledne. Od 13 hodin jsem jako přísedící u soudu v Jičíně. Děkuji  za pochopení.

 

PRÁZDNINOVÝ PROVOZ KNIHOVNY

30.6. - 11.7.      OTEVŘENO - běžný provoz

14.7. - 25.7.      DOVOLENÁ

28.7. - 1.8.        OTEVŘENO - běžný provoz

4.8. - 15.8.         DOVOLENÁ

18.8. - ................OTEVŘENO - běžný provoz

I o dovolené budu jezdit zalévat květiny do roubenky, pokud mě tu zrovna zastihnete, ráda Vám knihy půjčím také.

Přeji všem krásnou dovolenou i prázdniny a HURÁ ZA SLUNÍČKEM

Málem bych zapomněla!!!

Ve čtvrtek 12.června se v knihovně konal Den s MŠ. Děti z Beruškové třídy se těšily, že v knihovně na konci školního roku přespí, ale nenašli jsme společný vhodný termín, tak jsme to naplánovali jinak. Děti trávily od rána čas v knihovně. Připravili jsme pro ně komponovaný pořad Za Červenou Karkulkou. Děti plnily soutěže, přebíraly luštěniny /jako Popelka/, honily vlka a vyvrcholením celého programu bylo polední spaní na půdě v knihovně. Tam nikdo ještě nespal, ač spáčů knihovna zažila již mnoho! Usínalo se s pohádkami a po spaní čekal na děti krásný dort od jedné maminky. Troufnu si tvrdit, že to byl bezvadný den a že jsme si to všichni užili.

Přiblížil se konec školního roku a jako každý rok, tak i letos se v knihovně konalo slavnostní rozloučení s deváťáky. Mladí lidé si vyslechli několik slov o tom, co je čeká v dalším, skoro lze říci dospěláckém životě, následně od paní starostky každý obdržel kytičku a CD Z historie škol ve Staré Pace. Páni ředitelé - minulý Mgr.Pasák i současný |Mgr.Antoš popřáli všem hodně zdaru a studijních úspěchů.

18.června jsem v místní knihovně poprvé přivítala prvňáčky, aby byli pasováni na čtenáře. Každý žáček si připravil krátkou básničku /někdy to byl i vlastní rodinný výtvor/ a přečetl kousek textu z oblíbené knížky. Následoval kvíz, kde měly děti prokázat, zda znají říši pohádek a pohádkové bytosti a poté paní starostka Hlostová každého žáčka pasovala na čtenáře. Děti si odnesly "volnou vstupenku" do knihovny, poukaz na nanuka, kterého věnovaly potraviny MINIPO, pexeso, časopis a spoustu drobností. Tak malí čtenáři, bude se na vás těšit!!!

Oslavy skončily a v červnu se uskutečnily další akce.  Hned od 9.června proběhla výstava JAK SE ŽILO VE STARÉ PACE V MINULÉM STOLETÍ. Hlavně mladší generace si mohla prohlédnout předměty a výrobky, které používali naši předkové. K vidění tu byly nádherně vyšívané záclony a přehozy na postel,  máselnice, staré váhy, postroje na krávu a mnoho dalších zajímavých věcí.

Stará Paka letos slaví 650 let od první písemné zmínky o obci. Veškeré akce, které v obci proběhnou , jsou směřovány k tomuto výročí.  Již od ledna se schází přípravný výbor, který má vše na starosti. |Hlavní oslavy proběhnou 24.5.  a 31.5.2008. Knihovna se stane centrem kulturních akcí - výstava skleněných artefaktů staropackého rodáka Jiřího Ryby, výstava starých pohledů a fotografií a výstava všech obecních kronik.  Při této příležitosti byly vydány nové fotografie obce, turistické známky a samozřejmě mnoho tiskovin. Všichni jste srdečně zváni, podrobný program hledejte v místním čtvrtletníku Podhoran, na www.starapaka.cz  a na vývěsních tabulích.

 

Březen-měsíc internetu a knihy jsme využili i ve Staré Pace. V průběhu celého měsíce se uskutečnily besedy pro děti z MŠ a z 2.třídy základní školy, návštěvníci knihovny se učili pracovat s počítačem a s internetem, proběhla Jarní výstava ručních prací a vše vyvrcholilo Nocí s Andersenem. Tentokrát zde spali žáčci 3.třídy. Jsou to děti, které si s paní uč.Janou Bartošovou vždy udělají čas a připraví program na různé akce. Jsou to děti temperamentní, ale skvělé. Bezvadně jsme si užili všech kvízů, soutěží, strašení i nočního výletu po Staré Pace. Maminky napekly dobroty a mlsy, s dětmi jsme si společně zazpívali za doprovodu kytary a harmoniky . V sobotu ráno se rozdaly všechny ceny a odměny a s veselou jsme se rozloučili.

 

V lednu v knihovně proběhla beseda pro 6.třídu - Počasí v dobách minulých /hledání v kronikách obce/.  KONEC ROKU 2007 V KNIHOVNĚ. Na konci loňského roku proběhla v knihovně výstava obrázků Kristiny Duževičové. Tato mladá žena je od narození odkázaná na invalidní vozík a navzdory velkým křečím, které její tělo postihují, se naučila kreslit. Kreslí pouze vkleče na zemi a setkání s ní bylo pro všechny návštěvníky výstavy úžasným zážitkem. Prohlédněte si fotografie.

 

 

25.6.2007 PROBĚHNE V KNIHOVNĚ SLAVNOSTNÍ UKONČENÍ ŠKOLNÍHO ROKU SE ŽÁKY 9.TŘÍDY. SCHÁZÍME SE TADY PRAVIDELNĚ KAŽDÝ ROK.  PO KRÁTKÉM ZHODNOCENÍ ŠKOLNÍCH LET PANEM ŘEDITELEM ZŠ A  PO ZDRAVICI PANÍ STAROSTKY OBDRŽÍ ŽÁCI CD Z dějin škol ve Staré Pace. JEDNÁ SE O NAMLUVENÝ TEXT Z KRONIKY OBCE STARÁ PAKA DOPLNĚNÝ HUDEBNÍMY ÚRYVKY Z DĚL FRANTIŠKA HARTLA. Jako přílohu CD tvoří útlá knížečka Rodáci a významné osobnosti Staré Paky.

 

Od té doby, co byla čítárna přeměměna také na výstavní místnost, se zde "dveře netrhnou." Sotva skončila jedna akce, již  instalujeme výstavu další. Tentokrát si návštěvníci mohli prohlédnout obrazy - krajinky pí.Nataši Kalouskové a dřevořezby p.Jaroslava Kalouska ze Železnice. Oba tvůrci jsou velice příjemní lidé a jejich tvorba vyzařuje pohodu a optimizmus. Pan Kalousek vytváří krásné pohádkové postavičky, např. veselá sluníčka, kocoura pohodáře /se sklenicí a lahví alkoholu/, ježibabu, vodníka Pepu i s kaprem, hodného draka s mašlemi na krku apod. Chtěla bych být dítětem a vstávat denně s pohledem na usměvavou ježibabu nebo skotačícího klauna.  Výstava trvala 14 dní a setkala se s velkým ohlasem, několik obrazů i dřevěných postav okamžitě našlo nové majitele. Konečně atmosféru instalace posuďte sami z přiložených fotografií.